
In februari 2021 vindt voor het eerst de jaarlijkse Queer Geschiedenismaand in Nederland plaats. Het programma is deels online te volgen. De deelnemende culturele instellingen werken tijdens deze maand met elkaar samen aan een platform waarin de viering en overdracht van lhbtiq+-geschiedenissen en verhalen centraal staan. Kijk hier voor het volledige programma.
Queer Geschiedenismaand is een initiatief van IHLIA LGBTI Heritage.
Het Rijksmuseum is één van de instellingen die meedoet aan de Queer Geschiedenis maand. Dit past bij de ambitie om de komende jaren nieuwe en andere perspectieven op de eigen collectie te onderzoeken en te vertellen. Het museum heeft een digitaal programma ontwikkeld dat je gewoon vanuit huis kunt volgen. Tijdens deze geschiedenismaand kun je daarom online de collectie bekijken vanuit een queer perspectief:
1. Video ‘Vrij om lief te hebben’
In vijf minuten neemt het Rijksmuseum je mee op roze tour door het gebouw, via de Engelstalige video.
2. Snapguide tour ‘Zijn wie je bent’
In de nieuwe Snapguide ‘Zijn wie je bent-tour’ ontdek je genderrollen door de eeuwen heen. Snapguide is een webbased tool waarin een bekend persoon je aan de hand van challenges meeneemt door het Rijksmuseum. In deze tour is het Nanoah Struik die je rondleidt. Nanoah is een van de eerste personen in Nederland met een X in diens paspoort.
Nanoah Struik (rechts) met jongeren van het COC Youth Council die meewerkten aan ontwikkeling van de Snapguide
3. Queermap in de Rijksstudio van het Rijksmuseum
In juni 2017 was het Rijksmuseum aanwezig bij het boeiende symposium ‘The Art of Queering’ in de Reinwardt Academie. Het centrale thema was het belang van zichtbaarheid van queer-aspecten in erfgoedcollecties. Naar aanleiding van de aangehaalde kwesties heeft junior conservator Niels van Maanen in de Rijksstudio, de online beeldbank van het Rijksmuseum, het album ‘Queering the Rijksmuseum’ aangelegd. Dit album is inmiddels uitgegroeid tot een nog steeds uitdijende lijst van meer dan 250 werken.
Bekijk het album en lees de verhalen hier.
Jupiter, vermomd als Diana, verleidt de nimf Callisto, Jacob de Wit 1727